Utställningsresultat 2019-08-31 Västerås Internationell

Domare:
Vladimir Urazhevskiy, Ryssland.
Marcel Kruger, Tyskland.

 

GRUPP 1

  1. Collie, långhårig
    Country Ov Love Golden Game
    Äg. Carina Erslid
  2. Vit Herdehund
    Misthy´s Friend Osa
    Äg. Geertruida Colijn
  3. Shetland Sheepdog
    Sheltieblue Thenightsblue Pacific
    Äg. Carina Erslid
  4. Tysk schäferhund, normalhårig
    Woho´s Lennart
    Äg. Jessica Johansson

GRUPP 2

  1. American Bully
    Bullyproof´s My Life Is My Mission
    Äg. Emma Silfver
  2. Newfoundlandshund
    Frykbjörnens Enzo De Kavats
    Äg. Anna Nilsson
  3. Grand Danois
    Black Giant You Talkin´To Me
    Äg. Katarina Szakacs
  4. Pyrenéerhund
    Fjordvokterens Happy Queen
    Äg. Anne-Marie Birgitta Petersson

GRUPP 3

  1. Staffordshire Bullterrier
    Bodaboy´s Double Revolution
    Äg. Katarina Sylven
  2. Jack Russell Terrier
    Doguehills Cardhu
    Äg. Sara Kanehorn
  3. Ceskyterrier
    Sellandafjalls Belka
    Äg. Anita Eklund

GRUPP 5

  1. Samojedhund
    Slaghalls Bera
    Äg. Katrin Elm Blåholtz
  2. Eurasier
    Bonus Pop Up´s Adin
    Äg. Margreth Johansson
  3. Moon Rocks Just Do It
    Äg. Jamie Isaksson
  4. Pomeranian
    Arcadian´s Raven Is Bold And Fresh
    Äg. Beatrice Saxin

GRUPP 6

  1. Dalmatiner
    Odgårdens Bob Dylan
    Äg. Marianne Carlsson

GRUPP 7

  1. Irländsk Röd Setter
    Red Tails Jacksons Balthazar
    Äg. Pia & Benny Hansen

GRUPP 8

  1. Welsh Springer Spaniel
    Wermlandias Jon
    Äg. Tammi Madeleine
  2. Labrador Retriever
    Tjotte´s Moving rock´s
    Äg. Maria Nilsson
  3. Nova Scotia Duck Tolling Retriever
    Svensdotters Magiska Malte
    Äg. Lena Svensdotter
  4. Perro De Agua Espanol
    Tussebergets Yes
    Äg. Yvonne Jagersten

Grupp 9

  1. Pudel, toy
    Nämforsens Trumma
    Äg. Sanna Sandahl
  2. Papillon
    Lamonia´s Quinn
    Äg. Helena Hyltemark
  3. Cavalier King Charles Spaniel
    Chadyline Autumn Flower
    Äg. Denice Norlén
  4. Fransk bulldog
    Amy Winehouse
    Äg. Marianne & Leif Ottinger

GRUPP 10

  1. Afghanhund
    Leejoy´s Fire Fox
    Äg. Susanne Boy-Löjdquist
  2. Allettes w n`w Royal Gala
    Äg. Marie Henriksson
  3. Silken Windhound
    Starcastle Hounds Galaxy
    Äg. Marie Jarnefjord
  4. Italiensk Vinthund
    Isildur Elfy Z Wislanego Brzegu
    Äg. Justyna Nilsson

 

BIS JUNIORER

  1. American Akita
    Geisha Girl at Lujoans
    Äg. Helena Pylvänäinen
  2. Fransk Bulldog
    Svante
    Äg. Marie Johansson
  3. Engelsk Springer Spaniel
    Belgarbos Great Sirius
    Äg. Linnea Strandberg
  4. Staffordshire Bullterrier
    Ultimate Navys Ironic Fact
    Äg. Emma Blad

 

BIS SENIORER

  1. Samojedhund
    Deejasome Heta Linjen
    Äg. Kent Karlsson
  2. Cocker Spaniel
    Merry Cocktails Adorable
    Äg. Carina Ohlander
  3. Cocker Spaniel
    Merry Cocktails Scarlet
    Äg. Carina Ohlander
  4. Fransk Bulldog
    Kathinka Karat iZ Palevyh Buldogov
    Äg. Marianne & Leif Ottinger

 

BIS

  1. Samojedhund
    Slaghalls Bera
    Äg. Katrin Elm Blåholtz
  2. Staffordshire Bullterrier
    Bodaboy´s Double Revolution
    Äg. Katarina Sylven
  3. Collie, långhårig
    Country Ov Love Golden Game
    Äg. Carina Erslid
  4. Dalmatiner
    Odgårdens Bob Dylan
    Äg. Marianne Carlsson

 

SUPERBIS VINNARE

  1. Samojedhund
    Deejasome Heta Linjen
    Äg. Kent Karlsson
Translate »