utställningsresultat 2019-05-19 Karlstad Internationell

Grupp 1

  1. Vit herdehund – Misthy’s Friend Osa
    Ägare: Geertruida Colijn
  2. Tysk schäferhund – normalhårig – Misthy’s Friend Osa
    Ägare: Jessica Johansson

Grupp 2

  1. Boxer – Jcac De la pi?s Överst Örnie
    Ägare: Anna Welin
  2. Leonberger – Sjöwildas Cersi Lannister
    Ägare: Marie Johnsén
  3. American Bulldog Bullytyp – SEVCH Baby Mouse
    Ägare: Sofia Edlund
  4. Grand danois – Swech Black Giant You Talkin’ To Me
    Ägare: Carola Johansson
  5. Newfoundlandshund – SE JV-18 Frykbjörnens Enzo De Kavats
    Ägare: Anna Nilsson

Grupp 5

  1. Samojedhund – SE UCH SLAGHALLS BERA
    Ägare: Katrin Elm Blåholtz
  2. Västgötaspets – Fixans Sassa Tassa Mandelmassa
    Ägare: Annila Lindberg
  3. Chow Chow – SweJunCh Sitze-Gou´s Evan
    Ägare: Eva Kovac
  4. Norsk lundehund – Super Magic’s Fancy Moon
    Ägare: Carina Jansson

Grupp 6

  1. Basset hound – Affections Great Star
    Ägare: Johanna Feldt
  2. Dalmatiner – SweCh Magnolia
    Ägare: Marianne Carlsson

Grupp 7

  1. Irländsk röd setter – East Meadows Sweet Dream
    Ägare: Malin Stenson

Grupp 8

  1. Golden retriever – Poetry’s Wild’n Free
    Ägare: Anneli Källström
  2. Flatcoated retriever – SweJuniorCh, SweIntCh, SweCh, SkandCh, BCh, Sch, Gch Caci’s Zorro Need You
    Ägare: Alma Appelfeldt
  3. Labrador Retriever – TJOTTE´S MOVING ROCK´S
    Ägare: Maria Nilsson

Grupp 9

  1. Cavalier king charles spaniel – Such Tulizane Arcturus
    Ägare: Denice Norlén
  2. Fransk bulldogg – Amy Winehouse
    Ägare: Marianne & Leif Ottinger

Junior Final

  1. Samojedhund – Atletos Alba Know Me By Heart
    Ägare: Karlsson Kent
  2. Golden retriever – barclays is just olden
    Ägare: Eva Wennborg
  3. Cavalier king charles spaniel – Chadyline Dark Daisy
    Ägare: Denice Norlén
  4. American Bulldog Standardtyp – Faithfull Bull´s Niege
    Ägare: Sofia Edlund

Senior Final

  1. Fransk bulldogg – SoN seniorch Kathinka Karat iZ Palevyh Buldogov
    Ägare: M&l Ottinger
  2. Golden retriever – Oxundas Joyable Jofelia
    Ägare: Eva Wennborg
  3. Golden retriever – Oxundas Openminded Ozzy
    Ägare: Mariann Henriksson
  4. Samojedhund – I.B. FI UCH NL CH NO UCH PL CH VDH CH SweCh Deejasome Heta Linjen
    Ägare: Kent Karlsson

Best in show

  1. Golden retriever – Poetry’s Wild’n Free
    Ägare: Anneli Källström
  2. Basset hound – Affections Great Star
    Ägare: Johanna Feldt
  3. Samojedhund – SE UCH SLAGHALLS BERA
    Ägare: Katrin Elm Blåholtz
  4. Boxer – Jcac De la pi?s Överst Örnie
    Ägare: Anna Welin
Translate »