Nosläger 2021

Svenska Hundklubben i Södertälje arrangerar Nosläger den 9, 10 och 11 juli 2021. Det blir en härlig hundhelg i nosens tecken. Tanken är att vi ska ge dig möjlighet att prova på några olika grenar med din hund.

Just nu är lägret fullbokat och det går inte att anmäla sig längre. Men det kan eventuellt hända att det blir reservplatser framöver!

De är:

  • Nosarbete (Nose work) med hydrolat.
  • Specialsök med classic röd kong.
  • Föremålssök
  • Personspår

Lägret riktar sig till alla hundintresserade, det spelar ingen roll om du är nybörjare eller erfaren vad gäller hund och hundträning.
Så här har vi tänkt oss…

Lägret avslutas på söndagen i Bastmora där SHK bjuder på grillade hamburgare och fika.

Sista anmälningsdag
Sista dag att anmäla sig till lägret är den 4 juli och du anmäler dig genom att kryssa i vilka aktiviteter du väljer i formuläret. Kostnaden är, oavsett hur många aktiviteter du väljer, 1 500 kronor för medlemmar och 1 750 kronor för dig som inte är medlem. Lägeravgiften betalas också senast 4 juli till klubbens PG-konto 130905-3. Lägerkallelse mejlas ut kring den 5-6 juli och där finns även detaljerad information.

OBS – ta med egen lunch och fika till fredag och lördag.

Frågor
Har du frågor om något – tveka inte att höra av dig! Varmt välkomna till en aktiv helg!
/Lägerkommittén genom Kicki Samuelsson & Yvonne Jagersten   0730-34 19 22          0701-72 91 71