Guldcupen 2019, Vilsta Sporthall Eskilstuna

Lördagen den 16/2 -2019 samlades 2018-års BIR & BIM vinnare i Vilsta Sporthall, Eskilstuna för att tävla i årets Guldcup.
Ca 50 ekiage av guldkvallitet ställde ut under dagen och tillslut kunde en vi kåra årets vinnare i grupperna samt Best in Show.

Domare Marianne Brunnström och Annika Johansson tog emot de fantastiska ekipagen i ringen under dagen och tillsammans tog de fram värdiga vinnare i alla grupper


Vilka ställer ut på Guldcupen?
Endast BIR- och BIM-vinnande hundar inom SHK, Svenska Hundklubben, 2018!
Har du fått en “guldbiljett” under 2018, då kan du anmäla dig!

Best In Show


Tilldelades i år Miniatyrbullterrieren Terrigan Flashback
Ägare: Malin Rosén

 

 

-RESULTAT-


GRUPP 1.         

  1. Shetland Sheepdog
    SheltieblueThenightsblue Pacific
    Äg : Carina Erslid
  2. Tysk Schäfer
    Azlangården Omega Blixtra
    Äg: Marie Henriksson
  3. Vit Herdehund
    Erövrarens Coal Miner´s Daughter
    Äg: Geertruida Colijn

GRUPP 2

  1. 1 American Bully
    Enemyline´s Blizz
    Äg: Wian Ismail
  2. American Bulldog-standardtyp
    Flamma´s Dämonfeuer
    Äg: Frida Arnlund
  3. Dvärgschnauzer-peppar&salt
    Steadlyn BOOM BOOM BOOM
    Äg: Paul Hoffman
  4. Rottweiler
    True Heart´s Fight For Your Right

GRUPP 3

  1. Miniatyrbullterrier
    Terrrigan Flashback
    Äg: Malin Rosèn
  2. Staffordshire Bullterrier
    Fairy Jänta´s Albin
    Äg: Jeanette Johansson Wandell
  3. Cairnterrier
    Goldpenny´s Tullamore Dew
    Äg: Jannicke Skytèn
  4. Jack Russell Terrrier
    Doguehills Cardhu
    Äg: Sara Kanehorn

GRUPP 5

  1. Västgötaspets
    Fixans sassa Tassa Mandelmassa
    Äg: Annila Lindberg
  2. Pomeranian
    Sweet Little Foxy Secret Dream
    Äg: Gunilla Månsson
  3. Samojedhund
    Deejasome Heta Linjen
    Äg: Kent Karlsson
  4. Eurasier
    Bonus Pop Up´s Adin
    Äg: Margreth Johansson

GRUPP 6

  1. Dalmatiner
    Magnolia
    Äg: Marianne Carlsson
  2. Rhodesian Ridgeback
    Sabaku Inus Chibi Of Sheriff
    Äg: Desiree Ofner

Grupp 8

  1. Flatcoated Retriever
    Caci´s Zorro Need You
    Äg: Alma Appelfeldt
  2. Golden Retriever
    Rossmix Signe Tillisch
    Äg: Birgitta Söderlund
  3. Labrador Retriever
    Fastidious A Taste Of Honey
    Äg: Lotta Granholm

GRUPP 9

  1. Cavalier king Charles Spaniel
    Tulizane Arcturus
    Äg: Denice Norlèn
  2. Bichon Havanais
    Kitty Know It All
    Äg: Göran Kensert
  3. Russkiy Toy- långhårig
    Gold Standard Af Magic Lady
    Äg: Agneta Green
  4. Fransk Bulldog
    Lufsenburgs Something
    Äg: M&I Ottinger

GRUPP 10

  1. Whippet
    Allettes w n´w Royal Gala
    Äg: Marie Henriksson
  2. Magyar Agar
    Vakvàgta Làtomàs
    Äg: Carina Sjöblom
  3. Italiensk Vinthund
    Chininas Yarrows On The Yard
    Äg: Carina Sjöblom

BIS VINNARE

  1. Miniatyrbullterrier
    Terrigan Flashback
    Äg: Malin Rosén
  2. Cavalier king Charles Spaniel
    Tulizane Arcturus
    Äg: Denice Norlén
  3. American Bully
    Enemyline´s Blizz
    Äg: Wian Ismail
  4. Shetland Sheepdog
    Sheltieblue Thenightsblue Pacific
    Äg: Carina Erslid
  5. Dalmatiner
    Magnolia
    Äg: Marianne Carlsson
Translate »